Krótkie sprawozdanie z V Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej
EKO MEDIA FORUM przy Targach POLEKO 2003 w Poznaniu

W dniach od 18 .11.03 r. do 21.11 .03 r. odbyło się V Ogólnopolskie Forum Edukacji Ekologicznej EKO MEDIA FORUM w Poznaniu. Głównym celem imprezy było pokazanie różnorodnych możliwości edukacyjnych w dziedzinach ochrony środowiska. Oferta skierowana była do nauczycieli, młodzieży, dzieci realizujących w szerokim zakresie pomysły na edukację ekologiczną. Swoje doświadczenia w tej dziedzinie zaprezentowały organizacje ekologiczne, parki narodowe i krajobrazowe, nadleśnictwa, szkoły, uczelnie ,regionalne centra ekologiczne, oraz inne organizacje zaangażowane w edukację ekologiczną. W ramach V EKO MEDIA FORUM odbyły się seminaria poświęcone edukacji ekologicznej, przegląd przedstawień teatralnych, warsztaty gry na bębenkach, przegląd filmów, pokaz mody ekologicznej, salon prezentacji multimedialnych, budowa herbu Wielkopolski z puszek aluminiowych, wystawy prac plastycznych, fotografii i happening.
Samorządowa Szkoła Podstawowa Nr 1, w której jestem nauczycielem prowadzi również szeroko pojętą edukację ekologiczną wśród uczniów naszej szkoły, ich rodziców i w środowisku lokalnym poprzez wycieczki, rajdy, inscenizacje ekologiczne, lekcje otwarte, gazetę szkolną “Jedynka”. Od wielu lat prowadzi selektywną zbiórkę makulatury. Uczestniczy cyklicznie w akcjach “Sprzątanie Świata” oraz “Ratujemy kasztanowce” . Realizuje również program edukacyjno –wychowawczy “Ekologia w naszym regionie”. Zdobyła pierwsze miejsce w konkursie “Agenda 21 –czyli co?” Współpracuje z władzami lokalnymi i ochroną środowiska, partnerską szkołą z Niemiec, która także realizuje program ekologiczny. Pod koniec października 2003 nasza szkoła została zakwalifikowana do grona Nominatów w kategorii ,,Promotor Ekologii”.
Na Targach miałam możliwość zaprezentowania dla szerszej i różnorodnej publiczności mojego autorskiego przedstawienia pt. “Jak wszystkie dzieci sprzątają śmieci” na ZIELONEJ SCENIE.W realizacji duży wkład mieli rodzice, którzy przygotowywali wystrój sceny. Przedstawienie jest bajką o królu i królewnie w krainie śmieci. Celem tego przedstawienia było zwrócenie uwagi na problem śmieci w naszym otoczeniu .Ważne jest również, żeby edukację zaczynać od najmłodszych dzieci. Publiczność oglądająca przedstawienie obdarzyła nas gromkimi oklaskami. Dzieci również zaśpiewały kołysankę pt. “Już gwiazdy lśnią”. Po występie był czas na ciekawe ekologiczne konkursy, można było obejrzeć prace plastyczne dzieci, odwiedzić salę kinową obejrzeć jeden z ciekawych filmów, zagrać na komputerze w grę o tematyce ekologicznej.
Wrażenia jakie towarzyszyły nam podczas występu jak i zwiedzania pozostaną na długo w pamięci. Mam również nadzieję, że łatwiej mi będzie realizować program ekologiczny. Sądzę, że nadal pisząc przedstawienia, będę mogła je pokazywać właśnie na takich targach lub konkursach ekologicznych.

Poniżej znajdują się zdjęcia z występu dzieci klasy III b SSP nr 1 we Wrześni na ZIELONEJ SCENIE podczas V Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej

eko1.jpg (97213 bytes)
Uczniowie klasy III b SSP nr 1 we Wrześni podczas występu
na ZIELONEJ SCENIE podczas V Ogólnopolskiego Forum Edukacji Ekologicznej
przygotowani przez nauczycielkę nauczania zintegrowanego
mgr Hannę Wędzinę – Niechcielską.
Stroje dzieci wzbudziły zachwyt publiczności, a to dzięki ich rodzicom,
którzy włączyli się w ten sposób w przygotowanie przedstawienia.

Opracowała:
mgr Hanna Wędzina-Niechcielska
nauczycielka nauczania zintegrowanego
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrześni.