RABAN - RECYKLING, A NIE BAŁAGAN    


W minioną sobotę 11.06.2005 r. odbył się w naszej szkole II WIOSENNY RAJD RABANU. Imprezę zorganizowaliśmy przy współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Akcja była kontynuacją ekologicznego projektu edukacyjnego “Raban! Recykling, a nie bałagan!”, który nasza placówka realizowała w roku szkolnym 2003/2004. Działania przeprowadzone w ramach przedsięwzięcia związane są z wieloletnią już tradycją zbierania surowców wtórnych w naszej szkole oraz otrzymanym dwukrotnie certyfikatem PROMOTOR EKOLOGII.
W sobotnim rajdzie wzięło udział ponad 350 uczniów z naszej placówki, ze Szkoły Podstawowej w Kaczanowie, Szkoły Podstawowej w Sokolnikach oraz grupa 6-latków z przedszkola “Mali przyrodnicy” we Wrześni. Wśród uczestników rajdu znalazła się też kilkunastoosobowa drużyna ze szkoły niemieckiej w Wolfenbuttel, której uczniowie gościli we Wrześni. Ogółem wystartowały 23 zespoły wraz z opiekunami. Na starcie każda grupa otrzymała zadania do wykonania na trasie, każdy zaś uczestnik – okolicznościowy znaczek rajdowy.

Pytania znajdujące się w kopertach dotyczyły ekologii, Wrześni i Wielkopolski.
Trasy rajdu wiodły pomnikami przyrody w samym mieście jak i poza jego granicami. Część dzieci udała się na ścieżkę przyrodniczą Nowy Folwark – leśniczówka Słomówko, zaprojektowaną i przygotowaną przez nauczycieli naszej szkoły.
Po dotarciu na metę szkoły uczniowie brali udział w zabawach sportowych przygotowanych na boisku szkolnym oraz w loterii fantowej. Stołówka przygotowała pyszną rajdową grochówkę. Nawet ci, którzy na co dzień jej nie lubią, tego dnia pałaszowali całe porcje ze smakiem...
Podsumowaniem imprezy było wręczenie grupom rajdowym pamiątkowych dyplomów. Dokonał tego nasz gość honorowy – pani Aleksandra Gołębiewska, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, która odwiedziła naszą szkołę w towarzystwie pp. Gabrieli Wojciechowskiej – koordynatora ds. projektu “Raban” przy ODN. Wśród gości znalazł się też pan Jarosław Malicki, naczelnik Wydziału Oświaty UMiG Września.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy rajdu wysłuchali piosenki “Uwaga! Uwaga! Raban otwarty” przygotowanej i zaśpiewanej przez uczniów klasy V g oraz obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu zespołu tanecznego pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego.
Dopisała również pogoda. Słońce, które nierzadko przebijało się przez chmury sprawiało, że na twarzach tak dzieci, jak i dorosłych pojawiały się rozmarzone uśmiechy pod tytułem “Wkrótce wakacje!”